Kánna gondozása, szaporítása
A kánna (Canna indica), egy szép nyáron virágzó növény, amely évelő, fél métertől akár 2 méteres magasra nő. Látványos, dekoratív virág, nemcsak virágaival, de nagy leveleivel is díszít. Leveleinek színe a zöldtől a barnán át a sötét bordóig terjed, a levelek erezetének színe eltérhet a levelek színétől.
Tápanyagban gazdag, laza talajban érzi jól magát. Ezért, ha szükséges ültetés előtt javítsunk a talaj minőségén. Fényigényes, így napos helyre ültessük. Rendszeres öntözést a fejlődési időszakban igényel, azon kívül elég száraz időben locsolni. Ha rendszeres locsolást kap, illetve néha tápoldatot is, akár az 50-60 cm átmérőt is elérheti már első évben az oldalhajtások mérete. Így egy növényből akár 15-20 növényünk is lehet a következő évre.
A fagyokat nem bírja a mi éghajlatunkon, így teleltetni kell. A rizómákat a fagyok beállta előtt ki kell ásni, a hosszú, elszáradt szármaradványokat levágni, kb. 10 cm-es szárrészt meghagyva. Érdemes pár napig kint hagyni, hogy a föld leszáradjon róla. A rizómákat száraz, sötét helyen (pincében, garázsban, 5-10 fokos környezetben) tároljuk ládában, homokban, szalmában elhelyezve vagy egyesével újságpapírba csomagolva. Lehetőleg ne érjenek egymáshoz. Néha nem árt ellenőrizni, nincs-e közöttük rothadt. Ezeket dobjuk ki, esetleg próbáljuk szárazabb helyre tenni a ládát, ha találunk benne rothadtat.
Tavasszal, a fagyok elmúltával, április-májusban, az első új hajtások megjelenésekor ültessük ki és locsoljuk be. Dézsába ültetve is szépen nevelhető, bár érdemes az alacsonyabb típusokból választani ebben az esetben.
A kisebb termetű kánnákat legalább 30 cm-re, a nagyobbakat legalább 60 cm-re tegyük egymástól, mert elé helyigényes növény. Kb. 10-15 cm mélyre kell ültetni.
A kánna szaporítása
Az átteleltetést követően a több hajtással rendelkező nagyobb rizómákat legkisebb keresztmetszetüknél szét lehet vágni kisebb darabokra, úgy, hogy a szétválasztott részek mindegyikén legyen hajtás. Ha sokat nőtt a talajban, akkor előfordul, hogy ősszel a sok hajtás magától ia szétválik több kisebb darabra.
A kánna kártevői
Leggyakrabban a rizóma rothadás és a szürkepenész okoz bajt. Ezért fontos a jó vízelvezetésű talaj.
Hatalmas árnyékos levelei miatt gyakran támadják meg levéltetvek és meztelen csigák, amelyek a levelek megrágásával csúfíthatják el a növényt.