Hogyan védekezzünk a vakond ellen?
Arról, hogy a vakond hasznos vagy káros állat, a mai napig sok vita van. Szereti a pajorokat, csigákat, lótücsköket, drótférgeket, százlábúakat, ezzel hasznot hajt, de a földigilisztát is, ami a leghasznosabb talajlakó. Amikor pedig meglátjuk, hogy feltúrta a földet, kiforgatta a palántákat, elcsúfította a pázsitunkat, valljuk be, azt szeretnénk, ha nem is létezne ez az állat.
A kifejlett vakond 18-20 cm, mellső végtagjai összenőtt ujjak, ezekkel túrja a földet. Ormánya rózsaszín, bundája a legbársonyosabb, amit valaha érzékeltem. 70-100 grammot nyom általában és naponta elfogyasztja a testtömegének megfelelő táplálékot. Tavasszal négy-öt csupasz kölyökkel örvendezteti meg a világot. Legfőbb ellensége a gólya, amely a vakondtúrásból kikapja és élve nyeli le.
Magyarországon 1901. óta védett állat, ezért elpusztítani tilos. 25000 Ft-ot kóstál egyedenként.
A hosszú évek alatt rengeteg praktikát hallhattunk már, amivel távol tarthatjuk, de ők is egyéniségek, akárcsak az emberek, mindegyikre másként hatnak az egyes módszerek, ezért mindig ki kell kísérletezni, hogy melyik hatékony. Az sem árt, ha több módszert használunk vagy a hatékonyakat váltogatjuk, hogy ne tudják megszokni.
A kereskedelmi forgalomban kapható füstpatronok mérgező gázt fejlesztenek, ezek elpusztítják a kis állatokat, ezért ne használjuk.
Szintén kereskedelmi forgalomban kaphatók az ultrahangos vakondriasztók, elemes vagy napelemes kivitelben. Ezek úgy működnek, hogy a vakond számára elviselhetetlen hangot bocsátanak ki (mi nem halljuk). Előnye, hogy viszonylag esztétikus környezetünk lesz, hátránya, hogy egy nem elég, így a kertünk méretétől függően eléggé zsebbe kell nyúlnunk. Néhány évente. Tapasztalataim szerint 2-3 évig használhatók. A jobb minőségűek nem áznak be, de az elektronika azokban is tönkremegy. Általában túlzott a ráírt hatótávolság is. Nálunk elég homokos a talaj, ebben kb. 10-12 méterenként kell lerakni, hogy eredménye legyen.
Vakondűzés, vakondriasztás kíméletes módszerekkel
Gázolajba vagy petróleumba mártott ruha
Bele kell dugni a vakondjáratba, nem bírják a szagát, így elriasztja őket.
Sörösüveg
A hagyományos, valódi (üvegből lévő) sörösüveget beássuk a földbe úgy, hogy 5-10 cm álljon ki a földből, a szél rezgésbe hozza az üveget, ennek a hangját nem képesek elviselni. Az üvegekből időnként ki kell önteni a vizet.
Szélzörejek
Vakond járta helyre letűzünk egy karót vagy vékony üreges csövet, ráborítunk egy konzervdobozt, sörös dobozt, műanyag flakont, a szél keltette csörömpölés távol tartja a vakondot. Kb. 15-20 méterenként érdemes körbevenni a kertet.
Továbbfejlesztett változata: fogunk másfél vagy két literes üdítős, ásványvizes flakonokat, az oldalán 4 téglalapot vágunk, 2-2 egymással szemben, úgy, hogy 3 oldalát kivágjuk és kihajtjuk (gyakorlatilag “szélkereket” csinálunk). Az aljára lyukat fúrunk vagy vágunk, ami szélesebb a leszúrt csőnél (karónál) és ráhúzzuk a csőre. Így enyhébb szél is forgatni fogja.
Értelemszerűen ez is csak szeles időben működik.
Vakondháló
Ezzel kert tervezéskor érdemes foglalkozni. Utólag nagyon nagy munkát jelent. Például egy 4×10 méteres területre 30-40cm mélyre letenni még homokos talajon is több, mint egy napos – és igencsak fárasztó – munka.
Vakondűző házi praktikák, trükkök
Macska vagy kutya tartása
Ezek az állatok nem nagyon tűrik meg a kertben.
Élve fogás
A gazdaboltokban lehet kapni vakond csapdát, az elkapott vakondot messzire el lehet vinni és ott elengedni. Persze lesben is állhatunk egy ásóval és amikor feljön, kifordíthatjuk a földből, így is elég könnyű megfogni, de a lesben állás hosszú időt igényelhet.
Ricinuslé
Fél csésze ricinusolajból, fél csésze mosogatószerből és egy csésze vízből, jó alapos összekeveréssel készül.
Ebből a koncentrátumból kell egy evőkanálnyit hozzáadni 1 liter vízhez.
A vakond utálja a ricinus szagát. A hígított keverékkel el kell áztatni a vakondtúrásokat és a közöttük lévő útvonalakat.
Hetente egyszer-kétszer meg kell ismételni.
Fokhagyma vagy fokhagymalé
Néhány gerezd frissen vágott fokhagymát dugunk a vakondtúrásba.
Esetleg: 4 teáskanál fokhagymapor és két csésze víz alaposan összekeverve és beleönteni a járatokba.
De megpróbálkozhatunk a fokhagyma elszórtan ültetésével is. (TIPP: a rózsa levéltetvek ellen például hasznos, ha a tövéhez duggatunk egy-egy fokhagymát és így a vakond ellen is teszünk egy lépést.)
Paprika
Chili, cayenne vagy jalapeno őrölt paprikából a következő keveréket lehet készíteni és a vakondtúrásba önteni: 4 teáskanál paprika és 2 csésze víz.
Kávézacc
A friss kávézaccot szintén vakondtúrásba lehet tömködni, ráadásul kálium tartalma miatt jót tesz a földnek is.
Egyéb konyhai termékek
Vannak, akik szerint az őrölt bors vagy a savanyúság leve (fűszerekkel együtt) is hatásos, ha a vakondtúrásba öntjük.
Mérsékelt öntözés
A túlöntözés több gilisztát és lárvát fog a kertbe vonzani, és azonnal jönnek a vakondok, mivel főleg ezekkel táplálkoznak.
Vakondriasztás élő növénnyel
Nagy sárfű (Euphorbia lathyris)
A nagy sárfű a kutyatej-félék közé tartozik, ezek a gyökerükön – petróleumhoz hasonló illetú – riasztó hatású tejnedvet választanak ki. Ahol a kertben, elszórtan ilyen növényt ültetnek, ott a vakondokok nem telepednek meg. Vakondűző fűnek is nevezik. Ez csak akkor működik, ha a vakond megsérti a gyökeret. Mivel mérgező növény, gyerekes kertbe nem javasolt. Egyébként 2 éves növény, minden évben vetni kell belőle, ha azt akarjuk, hogy folyamatosan legyen. Általában 5-10 méteres körzetben válik be, de van aki 20-25 méteres hatásról számolt be. Jól bírja a telet, hidegben ugyan fagyottnak tűnik, de az idő melegedésével visszanyeri eredeti állapotát. Április végén, május elején mehet szabad földbe.
Ibolyás csillaghagyma (Knofi, Ipheion uniflorum)
Télálló, fokhagyma illetú növény, fűszerként salátákhoz, pirítóshoz, sült húsokhoz használható (levelei, virágai). Kertbe ültetve jó vakond és pocok ellen, a gyökerében található illóolajokat nem szeretik. Napra, félárnyékba ültethetjük, február-május a virágzási ideje és 10-25 cm magasra nő. Levelei a nyár végén elszáradnak. Szaporítani magvetéssel vagy fiókhagymával tudjuk. A hagymákat nyár végén, ősz elején 4-5 cm mélyre kell ültetni, jó vízáteresztő talajba. Nyugalmi időszak alatt tilos öntözni.
Gyalogbodza (Sambucus ebulus)
Vannak, akik szerint a gyalogbodza levelek kellemetlen illata távol tartja a legyeket, vakondokat és az egereket is. Vakond riasztónak úgy ajánlják, hogy a vakondtúrásba dugjunk egy-két hajtást, vagy levélcsomót. A bodza jól szaporodik dugványozással is, könnyen szaporíthatjuk például a kertünk egy szegletében, ha beválik.
A növény lágy szárú, évelő, szára minden ősszel elhal, s a következő évben új szár fejlődik. A talajban mélyen kúszó és elágazó gyökérzettel terjed, tarackoló jellegű. Magyarországon őshonos. Útszélen, árok melletti gyomok között romok mellett, törmelékhalmokon találkozhatunk vele.
Könnyen összekeverhető a fekete bodzával, azonban ez a növény max. 2 méteresre nő meg, lágy szárú, a kellemetlen szagú virágaiban a portokok vörösek, a fekete bodza kellemes illatú, sárga portokokkal. A gyalogbodza termései felállóak, a fekete bodzáé lecsüngő.
Bár a népi gyógyászatban használják, a növény és magvai mérgezőek, kisgyerekes családok kertjeibe nem ajánlott.
Császárkorona (Fritillaria imperialis)
Hasonlóan vakond – és egyéb rágcsáló – távoltartó hatású a császárkorona (Fritillaria imperialis), melynek erős szagú gyökerei tartják távol a vakondokat, egereket és egyéb rágcsálókat. Emellett nagyon szép dísznövény, érdemes néhányat elültetni a virágos kertünkben.
A császárkorona gondozásáról bővebb információ:
A császárkorona gondozása
Császárkorona vásárlás:
Császárkorona termékek
Három növény pusztító és a védekezés - Holland virág
2021.02.04. @ 10:53 de.
[…] A vakondról itt írtunk bővebben:Hogyan védekezzünk a vakond ellen? […]