Hogyan védekezzünk a pajor ellen?
Amikor egy-egy növényünk lekókad, száradni kezd a sorban vagy egy kis területen a fű szárad, valószínűleg pajor támadta meg. A pajor, ahogy a cserebogár is, rengeteg kárt tud okozni. A számos cserebogár faj közül a májusi cserebogárként ismert és annak lárvája okozza a legtöbb bajt.
A cserebogarak ellen a leghatékonyabb, de egyben időigényes védekezés a szedés. Lerázzuk a fákról és összeszedjük, pl. egy üvegbe. Legjobb kora reggel vagy este, amikor dermedt és nem tud elrepülni.
A pajorok még kártékonyabbak, hiszen kizárólag élő növényi részeket fogyasztanak, azaz elrágják a kiültetett növények gyökereit. Nem igazán válogatnak. A paprika, paradicsom, egyéb zöldségek palántáit ugyanúgy rágják, mint pl. az epret, virágokat, gyümölcsfák gyökereit.
A tavaszi ásáskor, talaj előkészítéskor is sokat összeszedhetünk, ha erre is figyelünk.
Ha vannak csirkéink is, a cserebogarakat, pajorokat adjuk nekik, élvezettel el fogják fogyasztani.
Védekezés vegyszerrel
A lárvák száma határozza meg, hogy vegyszert be kell-e vetni.Ha a drótférgek és pajorok együttes száma 3-4 db négyzetméterenként, akkor érdemes a növények ültetése előtt vagy ültetéssel egyidőben a talajt talajfertőtlenítővel kezelni. Teljesen kifejlett pajor esetén már akkor is, ha 1 db van négyzetméterenként. A vegyszert a palánták gyökeréhez vagy a magvetésnél a magok sorába, fáknál, gyömölcsbokroknál az ültető gödörbe kell szórni.
A korábban forgalmazott – és valóban hatékony – vegyszerek, pl. Basudin forgalmazása megszűnt, használhatjuk a Force 1,5 G, Bomber, Basamid vagy Picador nevű szereket a kertjeinkben. A Picador jó lótetűre is.
Védekezés mikrobiológiai szerekkel
Az Artis pro nevű mikrobiológiai szer az Arthrobotrys oligospora spóráit tartalmazza. A készítmény leállítja a vele érintkezésbe kerülő rovarok szaporodását és kártételét. A talajban csak 1-2 hónapig marad életben a gomba, a kezelést javasolt megismételni. Hasonló hatású a Bora WP mikrobiológiai szer, aminek a hatóanyaga Beauveria bassiana, A hatása lassúbb, viszont hosszabb ideig hat. Azt kell tudni ezekről a készítményekről, hogy csak nedves talajban fejtik ki a hatásukat. A gombák csak akkor hatnak, ha nyirkos a talaj és a számukra táplálékul szolgáló rovarok vannak a talajban, e feltételek nélkül elpusztulnak. Gombaölő és gyomirtó szerekkel együtt nem lehet kijuttatni a talajba.
Védekezés csalogatással
Ha nem túl sok a lárvák száma, csalogatással is védekezhetünk. Ekkor csalit teszünk ki. Azaz sárgarépát, félbe vágott burgonyát teszünk a talajba vagy zöldség-, virágpalántákat ültetünk be. Ezek odavonzzák a kártevőket. Néhány nap múlva össze kell gyűjteni őket. De már akkor is érdemes az ásóért nyúlni, ha észrevesszük, hogy elkezd kókadozni a növényünk, ilyenkor még jó eséllyel alatta vannak a pajorok.
Védekezés elriasztással
Cserebogár ellen ültethetünk elszórtan gilisztaűző varádicsot, fokhagymát, muskátlit vagy kerti rutát. Pajor ellen gilisztaűző varádicsot. A szárított varádics hangyák ellen is jó, de az egereket is távol tartja.